Jak w Aachen świętuje się koniec karnawału ?


 (Warszawa, BD) Akwizgran (Aachen) jest obok Kolonii czy Düsseldorfu jedną z twierdz świętowania początku i końca karnawału (niem.: Hochburg), w Północnej Nadrenii Westfalii (NRW), gdzie świętowanie odbywa się szczególnie intensywnie.

Inaczej niż w Polsce, gdzie koniec karnawału kojarzony jest z reguły raczej z Tłustym Czwartkiem oraz nieuchronnie nastepującą Środą Popielcową (niem.: Aschermittwoch) i początkiem Wielkiego Postu (niem.: Fastenzeit),
w Niemczech koniec karnawału świętuje się mimo jeszcze zimowej aury intensywnie, szczególnie w landach o tradycyjnej przewadze liczebnej Katolików nad Protestantami, np. w Nadrenii Westfalli czy Hesji. Landy południowe-np. Bawaria,  świętują na swój sposób pod nazwą Fasching.
(Więcej na ten temat i etymologia znajdziecie na: wikipedia.de)

Karnawał w Aachen


W Aachen kilkudniowe imprezowanie odbywa się na ulicach starego miasta (niem.: Altstadt), w szczególności na rynku głównym (niem.: Marktplatz) oraz uliczkach starówki wokół katedry (niem.: Münsterplatz). Granie i śpiewanie przy salwach śmiechu odbywa się z reguły przy akompaniamencie strumieni piwa. Bawią sie nie tylko dorośli, ale również dzieci. Na ulicach spotyka sie całe rodziny, a także liczne zorganizowane grupy. Niemniej aktywną grupą jest również młodzież, której stroje odbiegają od historycznych kanonów i nawiązują często do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych.


Posiedzenia 'stacjonarne'


Często wielogodzinne 'stacjonarne' posiedzenia karnawałowe odbywają się już bardziej lokalnie, w różnych terminach, a dzieci i dorośli bawią się z reguły oddzielnie.
Obowiązkowo przebrani uczestnicy słuchają koncertów i skeczów o aktualnej tematyce społeczno-politycznej, popijając i zajadając intensywnie. Posiedzenia (niem.: Karnevalssitzung) organizowane są przez liczne stowarzyszenia karnawałowe, jak przykładowo przez Aachener Karnevals Verein (AKV).

 Jedną z głównych atrakcji organizowanych przez AKV jest przykładowo coroczne nadanie odznaczenia o nazwie 'Wider den tierischen Ernst' , co można przetłumaczyć jako order 'przeciw śmiertelnej powadze'. Jest to moim zdaniem kolejny dowód na fakt, że Niemcy, wbrew częstej opinii panującej nad Wisłą, potrafią śmiać się z siebie i swoich przywar.
Tutaj pozwolę sobie przytoczyć małą ciekawostkę językową: słówko 'wider' czyli 'wbrew' lub 'przeciw' jest stosunkowo rzadko używane w języku potocznym. W języku codziennym najczęściej stosuje się przyimek 'gegen' . Warto zwrócić uwagę, że pisownia różni się niewiele od słówka 'wieder' czyli 'ponownie' znanego w potocznym pożegnaniu 'Auf Wiedersehen'.

Pochody na koniec


Na koniec maratonu karnawałowego, w poniedziałek przed Środą Popielcową odbywa się obowiązkowy pochód, określany jako Rosenmontsagszug, lub Karnevalsumzug. Szczególnie małe dzieci czekają niecierpliwie na ten dzień, gdzie z przejedżających udekorowanych pojazdów sypią się strumienie słodyczy i małych upominków. Bogato ozdobione 'pojazdy' nawiązują często do aktualnych wydarzeń politycznych.