Brama Brandenburska w Berlinie

(niem.: das Brandenburger Tor) powstała w latach 1788-1791 według projektu Carla Gottharda Langhansa (ur. 1732 w Kamiennej Górze (Landeshut) na Śląsku, zm. w 1808 r. w Dąbiu (Grüneiche)- dziś część Wrocławia).
Langhans wzorował się na Propylejach- części ateńskiej świątynii na wzgórzu Akropol. Budowę bramy zlecił ówczesny król Prus Fryderyk (niem.: Friedrich) Wilhelm II szukając pięknego zwieńczenia reprezentacyjnej Alei pod Lipami (Unter den Linden). Klasycystyczną konstrukcję z piaskowca zalicza się do największych i najbardziej okazałych dzieł niemieckiego Klasycyzmu.

Dopiero w roku1793 kwadryga zaprojektowana przez Johann'a Gottfried'a Schadow została umieszczona na szczycie bramy. Trzy razy w historii Niemiec zmieniła jednak swoje miejsce.
Pierwszy raz było to po porażce Prus w roku 1806, kiedy Napoleon wywiózł kwadrygę do Paryża. Wróciła na swoje miejsce dopiero osiem lat póżniej po porażce sił francuskich. Kwadryga uległa ciężkim uszkodzeniom podczas oblężenia Berlina na wiosnę 1945.


 Zdjęcie, na którym żółnierz Armii Czerwonej zatyka czerwoną flagę na Bramie Brandenburskiej stało się symbolem obalenia niemieckiego faszyzmu i zakończenia Drugiej Wojny Światowej w tej części Europy, jako że wojna między USA a Japonią nadal trwała. Dla wielu stała sie wtedy jednocześnie symbolem nowego etapu w historii stosunków międzynarodowych-czasu Zimnej Wojny, gdzie siły aliantów doprowadziły najpierw do podziału Berlina na cztery strefy. W wyniku podziału Berlina, Brama Brandenburska znalazła się po stronie Berlina Zachodniego zaraz przy granicy strefy, a od 1961 przy Murze Berlińskim będącym naocznym świadectwem istnienia tzw. Żelaznej Kurtyny.

Podział Niemiec na dwa państwa stał sie faktem. W nocy z 9-go na 10-go listopada 1989 otwarcie Muru Berlińskiego (niem.: Mauerfall) zmieniło symbolikę Bramy Brandenburskiej. Do dzisiejszego dnia symbolizuje ona przede wszystkim Zjednoczenie Niemiec, swego rodzaju powrót do normalności, a dla Polaków często zwieńczenie rozpoczętego przez Ruch Solidarność procesu uwalniania Europy Wschodniej od wpływów Związku Radzieckiego ZSRR.