Podatek PIT w Niemczech: ile brutto jest netto ?


Obliczanie podatku PIT i składek socjalnych  w Niemczech (brutto / netto).

Skala podatkowa (progi progresji) dla osób fizycznych (Źródło: eures.praca.gov.pl/)
Stopa podatkowa podatku PIT w Niemczech kształtuje się w zależności od kwotowej podstawy opodatkowania (w euro rocznie) i wynosi: ...


  0% do 8.472 euro (kwota wolna od podatku PIT- 'Einkommensteuer' w 2015 roku, tagesschau.de)
14% dla przychodów od 8.472 – 52.881 euro
42% dla przychodów od 52.882 – 250.730 euro
45% dla przychodów od od 250.731 euro (tzw. podatek dla bogatych 'niem.: die Reichensteuer

Każdy pracobiorca na etacie zostaje zaszeregowany do jednej z sześciu klas podatkowych w zależności od sytuacji życiowej i tak osoby zamężne mają do wyboru klasy III i IV, lub obydwie IV i IV (więcej na temat klasy podatkowe w Niemczech - Lohnsteuerklassen).

Inaczej niż w Polsce, progresja podatkowa nie powoduje, iż w styczniu nalicza się obciążenie niższą stawką PIT, by w ciągu roku dostawać coraz mniej netto w skutek rosnącej stawki PIT . Obciążenie PITem uśrednia się miesięcznie licząc prognozowane przychody roczne, dlatego wypłata w styczniu jest zbliżona do grudniowej. Na początku następnego roku w procesie rozliczenia rocznego dochodzi do zwrotu nadpłaty lub uiszczenia niedopłaty podatku PIT po porównaniu zakładanej prognozy i rzeczywistego przychodu w poprzednim roku podatkowym.

Przydatny link: portal niemieckiego ministerstwa finansów (Bundesfinanzministerium)

Przydatny link: portale pracy w Niemczech

Przydatny link: lohn-info.de





Podatek  ten płacą również udziałowcy spółek cywilnych, komandytowych, handlowych. Również przychody z najmu kwalifikuje się do Einkommensteuer (PIT).

W przypadku osób zatrudnionych na etacie podatek ten określa się jako Lohnsteuer (czyt. loonsztojer),czyli podatek od wynagrodzeń.

Temat 'podatki i inne obiążenia' są tematem na tyle skomplikowanym, iż tysiące certyfikowanych doradców podatkowych (niem.: Steuerberater) w Niemczech żyje z usług doradztwa w kwesti ich optymalizacji. Aby z kwoty brutto 'dotrzeć' do kwoty finalnej netto (czytaj 'na rekę') przyda nam się kalkulator online.

Składki ubezpieczeniowe w Niemczech i inne obciążenia


Oprócz wymienionego podatku PIT (Einkommensteuer) policzy on nam kwotę podatku 'solidarnościowego' (niem.: Soli-Zuschlag / Solidaritätszuschlag), podatku kościelnego Kirchensteuer, oraz wysokość składek ubezpieczeniowych: rentowo-emerytalną (niem.: Rentenversicherung), 'zdrowotną' na kasę chorych (niem.: Krankenversicherung), od bezrobocia (niem.: Arbeitslosenversicherung) oraz 'za opiekę w przypadku niedołężności na starość' (niem.: Pflegeversicherung).

Przykład z kalkulatora: osoba z dwójką dzieci zarabiająca brutto mies.: euro 2.600,- zapłaci: podatek Soli 0,0 euro; podatek kościelny 4,35 euro; podatek PIT 354,41 euro, oraz składki rentowo-emerytalną 245,70 euro; na ubezp. od bezrobocia 39,00 euro; na kasę chorych 213,20 euro; od niedołężności 26,65 euro. Zostaje jej na rękę, z reguły przelewem na konto bankwe 1.716,59 euro (źródło: brutto-netto-rechner.info).

Inny kalkulator, tym razem autorstwa niemieckiego ministerstwa finansów znajdziecie pod: www.bmf-steuerrechner.de. Wszystkie obliczenia muszą mieć charakter przybliżenia, ponieważ stawki mogą się różnic w zależności od landu zameldowania, wybranej klasy podatkowej, ilości dzieci w gospodarstwie, wybranej klasy podatkowej, wreszcie nawet zadeklarowanej religii. Nie obejmuje on oczywiście składek dobrowolnych na przykładowo związki zawodowe, kasy zapomogowe, dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia rentowo-emerytalne.