Zachorowałeś będąc w Niemczech ? Przydatne informacje dla turystów

(Źródło: ambasada niemiec) Niemiecka instytucja odpowiedzialna za realizację przepisów wspólnotowych w zakresie opieki zdrowotnej (DVKA) wydała informator na temat świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego dla obywateli z krajów UE/EOG oraz Szwajcarii przebywających w Niemczech w celach turystycznych.

O leczeniu ambulatoryjnym w Niemczech znajdziemy tam przykładowo następujące informacje: jeśli będziesz potrzebować leczenia ambulatoryjnego lub stomatologicznego...
zwróć się bezpośrednio do lekarza mającego umowę z kasą chorych, lub, jeśli będziesz potrzebować nagłej pomocy medycznej poza normalnymi godzinami przyjęć, do jednej ze specjalnych przychodni działających juz w wielu miastach, gdzie możesz zgłosić się po pomoc poza zwykłymi godzinami pracy praktyk lekarskich. 

Dokument potwierdzający prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych

W każdym przypadku należy przedstawić dokument potwierdzający prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych i dowód osobisty/paszport oraz wybrać niemiecką kasę chorych, która pokryje koszty Twojego leczenia. Na wypadek choroby masz do wyboru nastepujące kasy chorych:
  • Allgemeine Ortskrankenkasse (AOK)
  • Betriebskrankenkasse (BKK)
  • Ersatzkasse (np. Barmer-GEK, DAK, TK itp.)
  • Innungskrankenkasse (IKK)
  • Knappschaft oraz
  • landwirtschaftliche Krankenkasse
W przypadku konieczności dalszego leczenia u specjalisty, lekarz wystawi Ci odpowiednie skierowanie. W takim wypadku przedstaw lekarzowi specjaliście oprócz skierowania ewentualnie także dowód zapłaty za wizytę w tym samym kwartale....  

Całość artykułu na stronach  ambasady Niemiec

Co to jest międzynarodowa karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ ?

Przydatne numery telefonów alarmowych, identyczne w całych Niemczech:

01 80 - 50 44 100 Lekarz dyżurny (Notarzt, Notdienst der Ärzte ) 
110 Policja (Polizei) 
112 Straż pożarna (Feuerwehr) 
112 Karetka (Krankenwagen/Rettungswagen)